Viața în parohie

Viața parohiei Ianuarie 19, 2013

1.Parohia Bordea a prins viaţă odată cu anul 2007 când a fost Hirotonit primul Preot pe seama acestei Parohii în persoana Părintelui Ţarcă Vasile.

Anul 2008 momentul începerii lucrărilor de construire ale Bisericii au dat curs dorinţei oamenilor din sat de a avea o biserică,un loc unde să se roage,unde să-şi plângă amarul şi să-şi împărtăşească bucurii.

2.Prima Slujbă Arhierească din anul 2008 de Hramul Satului 21 mai Prin Prezenţa Preasfinţitului Calinic, oamenii au şimţit puterea rugăciunii ca dătătoare de roade bogate.

3  Sfinţirea Bisericii a umplut sufletele enoriaşilor de bucurie căci efortul depus de ei dar şi de alti creştini ce s-au alăturat strădaniei de a zidi aici biserică a primit Pace Cerească prin Harul Sfinţitor coborât asupra Lăcaşului cât şi asupra familiilor lor.

4.Prezenţa permanentă a Păstorului sufletesc în mijlocul turmei face ca enoriaşii să fie siguri că oricând cineva îi poate ajuta şi sfătui când întâmpină greutăţi ,Părintele Paroh împreună cu Doamna Preoteasă fiindu-le zi şi noapte la dispoziţie.